Playstation 5 Ne Zaman Çıkacak?

Konsol oyun sektörünün devi Sony, Playstation 5 için tarih verdi. Peki Playstation 5 Ne Zaman Çıkacak? İşte tüm detaylar…

Yılların eskitemediği ve tüm dünyada satış rekorları kıran Playstation, yeni versiyonu olan Playstation 5 adlı konsolu duyurdu. Playstation 4 ile büyük kar elde eden ve satış rekorları kıran Sony, Playstation 5 ile çağ atlayacak.

Sony firmasının en deneyimli mühendislerinden birisi olan Mark Cerny, 18 Mart günü Youtube kanalı üzerinden Playstation 5 hakkında merak edilen tüm özellikleri açıkladı. Açıklanan özelliklere bakıldığında Playstation 5, birçok açıdan devrim yaratacağa benziyor.

Playstation 5
Playstation 5

Playstation 5 Özellikleri

Playstation 5 özellikleri artık resmi kanallardan açıklandı. Bugüne kadar birçok iddia ortaya atılsa da gerçeğin çok farklı olduğu ortaya çıktı. Sony tarafından yapılan açıklamaya göre Playstation 5, 5.5GB/s hızına erişen çok hızlı bir SSD içerisinde barındıracak. Böylece oyunların ve uygulamaların açılma hızı oldukça hızlı olacak. Ayrıca bu sayede uzun yükleme ekranları tarih olacak ve oyun yapımcılarına serbestlik sağlanacak. Bu sayede yine oyunlara gelen güncellemelerin yüklenmesi saatler almayacak. Bu özellik Playstation 5 konsolunu diğer rakiplerinden ayırıyor.

Playstation 5, AMD marka RDNA 2 model ekran kartı desteğiyle piyasaya çıkacak. Oyunlarda AMD’nin grafik kartı başarısı tüm dünyaca kabul görmüş bir gerçek. Playstation 5 ekran kartı 10.28 TFlops gücünde olacak. PlayStation 5’te 16 GB GDDR6 RAM kullanılacak. Bu sayede hem ram hızı hem de SSD hızı hesap edildiğinde oyunların açılma hızı ve yükleme ekranı hızı diğer nesil PlayStationlara göre 100 kat daha hızlı hale gelecek ki bu da başlı başına bir devrim demek oluyor.

Playstation 5, geriye dönük olarak PlayStation 4 oyunlarını da destekleyecek. Bu sayede PlayStation 4’ten Playstation 5’e geçen bir kullanıcı oyunlarını çöpe atmak zorunda kalmayacak. PlayStation 5 en çok konuşulan özelliklerinden birisi de 3 boyutlu ses teknolojisi sunacak olması. 3d ses teknolojisi Tempest 3D’yi kullanacak olan Playstation 5 ile oyun oynarken çok daha kaliteli ve gerçekçi sesler duyulacak.

Playstation 5
Playstation 5

Playstation 5 Ne Zaman Çıkacak?

Gelelim herkesin merak ettiği Playstation 5 Ne Zaman Çıkacak? sorusuna. Playstation 5 2020 yılının son çeyreğinde piyasaya sunulacak. Sony tarafından yapılan resmi açıklama bu şekilde. Ancak kesin bir tarih verilmemekle birlikte çıkış tarihinin 2021 yılına ertelenmesi gibi bir durum şu anda öngörülmüyor. Tedarikçi firmalardan gelen ve Playstation 5 parçalarını üreten firmalardan da gelen bilgiler bu yönde.

Playstation 5
Playstation 5

Playstation 5 Fiyat

Playstation 5 fiyat bilgisi konusunda ülkemizde net bir fiyat bilinmemekle birlikte birçok otorite tarafından ortalama fiyat tahmini yapılıyor. Yapılan tahminlere göre Playstation 5 ülkemizde 600 dolar civarından satışa çıkacak. Güncel dolar kurundan çeviri yapıldığında bu rakam diğer konsollara göre yüksek fiyatlı gibi dursa da Playstation 5 ile gelen özellikler bu rakamların normal olduğunu ortaya koyuyor.

Playstation 5
Playstation 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir