Corona Virüs Aşısı Ne Zaman Çıkacak?

Dünya corona virüs salgınıyla mücadele etmeye çalışırken insanların en çok merak ettiği soru ise Corona Virüs Aşısı Ne Zaman Çıkacak? Bilim insanları corona virüs aşısı için çalışmalar yürütürken birçok açıklama ve iddia ortaya atılıyor. Peki Corona Virüs Aşısı Ne Zaman Çıkacak?

2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüs, başladığı günden itibaren tüm dünyayı etkisi altına aldı. Çin’in Wuhan kentinde bulunan canlı hayvan pazarından yayıldığı iddia edilen bu virüs, tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Sosyal medyaya ve haber bültenlerine düşen videolarda corona virüse yakalanan insanların bir anda yere yığılıp fenalaşmaları izleyenler üzerinde korku ve endişe yaratınca dünyanın gözü bir anda bu virüse döndü. Peki Corona Virüs Aşısı Ne Zaman Çıkacak?

Corona Virüs Hayvandan İnsana Geçti

Corona virüs grubunun zolojik bir virüs grubu olduğu tıp dünyasında zaten biliniyordu. Hayvanlardan insanlara geçen bu virüs grubunun daha önce de birtakım virüsler ürettiği biliniyor. Buna en yakın örnek Sars ve H1N1 yani domuz gribi virüsleri örnek gösterilebilir. Tüm bu etmenler de aslında corona virüs yani yeni adıyla Covid_19’un canlı hayvan pazarından yayıldığını doğrular nitelikte.

Corona Virüs Aşısı Ne Zaman Çıkacak?
Corona Virüs Aşısı Ne Zaman Çıkacak?

Avrupa İkinci Merkez Oldu

Çin’de ortaya çıkan corona virüs, Çin’in ardından en çok İtalya’yı vurdu. Çin’den sonra en fazla vaka ve ölüm şu ana kadar İtalya’da gerçekleşti. Tüm Avrupa bu virüsten etkilenirken virüsün ikinci merkezi Avrupa haline geldi. Şu ana kadar Türkiye’de resmi makamlarca açıklanan vaka sayısı 2 olarak kayıtlara geçti.

Corona Virüs Aşısı Ne Zaman Çıkacak?
Corona Virüs Aşısı Ne Zaman Çıkacak?

Corona Virüs Aşısı Ne Zaman Çıkacak?

Dünyanın en çok merak ettiği soru ise Corona Virüs Aşısı Ne Zaman Çıkacak? Bu konuda da şu ana kadar birçok iddia ortaya atıldı. Önce ABD sonrasında ise İsrail corona virüs aşısının çalışmalarının başladığını ve aşama kaydedildiğini açıkladı. Ancak bu açıklamalarda herhangi bir tarih verilmedi. Bilinen tek gerçek ise corona virüs aşısının şu an piyasaya sürülme aşamasına ulaşmadığı. Bir dizi testten geçirilecek olan corona virüs aşısı, önce hayvanlar üzerinde denenecek ve başarılı sonuçlar alınırsa insanların kullanımına hazır hale getirilecek. Bu açıklamalar da Corona Virüs Aşısı Ne Zaman Çıkacak? sorusuna kesin tarih değil de tahmin yürütme karşılığı verilmesine neden oluyor. Uzmanların tahminlerine göre aşının 90 günden önce çıkması mümkün görünmüyor. Yine uzmanlar tarafından Covid_19 ile alakalı ortaya atılan en önemli veri ise bu virüsün sıcak havada yaşayamadığı.

Tüm dünya bu virüsten kurtuluş reçetesi olarak ya havaların ısınmasını ya da uzmanların aşı çıkarmasını bekliyor. Ancak uzmanların açıklamalarına bakılırsa özellikle kuzey yarım küre için yaz aylarının gelerek havaların ısınması daha yakın bir ihtimal olarak görülüyor.

Corona Virüs Aşısı Ne Zaman Çıkacak?
Corona Virüs Aşısı Ne Zaman Çıkacak?

Corona Virüsten Korunma Yolları Neler?

Corona virüs diğer adıyla Covid_19 aslında özünde bir grip türü. Yani hiç bilinmeyen bir hastalık değil. Bu nedenle normal mevsimlik gripten ne şekilde korunuyorsak corona virüsten de o şekilde korunmamız gerekiyor. Bu nedenle ellerin hijyeni ekstra olarak önem kazanıyor. Eller sık sık su ve sabun ile 20 saniye boyunca ovalayarak yıkanmalı. Grip belirtisi gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun ve temastan kaçının. Bulunduğunuz ortamı özellikle iş yerlerini gün içerisinde mümkün olduğunca havalandırın. Kıyafetleri 60 derece ve üzerinde deterjanla yıkayın. Ellerinizi göz,burun ve ağzınıza gerekmedikçe götürmeyin. Yurt dışından geldiyseniz kendi isteğinizle bir hastaneye başvurarak 14 gün takip altında kalın. Kuru öksürük, nefes darlığı ya da 40 derece ve üstü ateşiniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Toplu ve kalabalık mekanlardan uzak durmaya çalışın. Bol bol mevsim meyveleri ve sebzeleri yiyerek bağışıklığınızı yüksek tutmaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir